1 września będzie najcieplejszym dniem w historii pomiarów!

1 września będzie najcieplejszym dniem w historii pomiarów!

6

Tak ciepłego końca wakacji nie mieliśmy od 23 lat. Jednak pierwszy dzień roku szkolnego może pobić wszelkie rekordy. Temperatura w cieniu może sięgnąć 36 stopni, a tym samym ustanowić nowy rekord temperatury dla września. Gdzie upał będzie największy?

Sierpień żegna się z nami wyjątkowo gorąco. Wczoraj (30.08) na Śląsku temperatura sięgnęła w cieniu nawet 36 stopni. Tak upalnych ostatnich dni wakacji nie mieliśmy w Polsce od 1992 roku. Jednak to wcale nie koniec żaru.

Dzisiaj (31.08) będzie równie upalnie. Na większym obszarze kraju termometry późnym popołudniem pokażą od 34 do 36 stopni. Upał ominie tylko krańce północne oraz obszary górzyste. Miejscami spodziewamy się burz, które mogą być gwałtowne, połączone z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Uprzedzamy, że zjawiska mogą lokalnie powodować szkody materialne.

Noc z poniedziałku na wtorek (31.08/1.09) będzie niezwykle ciepła, jak na początek września. Temperatura prawie wszędzie nie spadnie poniżej 20 stopni, a to oznacza, że będziemy mogli mówić o nocy tropikalnej.

Zapowiadać będzie ona najgorętszy pierwszy dzień września w całej przeszło 200-letniej historii pomiarów meteorologicznych. Jutro (1.09) termometry pokażą między godziną 15:00 a 17:00 na większym obszarze kraju od 33 do 35 stopni. Posypią się rekordy.

Dotychczasowy rekord temperatury dla 1 września wynosi 31,7 stopnia i odnotowano go w 1992 roku we Włodawie w woj. lubelskim. Nie ma żadnej wątpliwości, że zostanie on pobity i to nawet o 2-3 stopnie.

Padną również dotychczasowe rekordy ciepła dla 1 września w poszczególnych miejscowościach. Jednak pod znakiem zapytania stoi ten najważniejszy rekord najwyższej temperatury we wrześniu w skali całego kraju. Należy on do Wrocławia, gdzie 14 września 1947 roku odnotowano 34,9 stopnia. Jeśli prognozy się potwierdzą to rekord padnie i to z największym prawdopodobieństwem gdzieś w centrum lub na wschodzie Polski.

2 września czeka nas ochłodzenie o 10, a miejscami nawet o 15 stopni, co oznacza, że będziemy mieć wyjątkowe szczęście lub pecha, aby doświadczyć najwyższej temperatury we wrześniu na tle całej historii.

Redakcja.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź