5 lat MAZOWIECKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO NA BIELANACH

5 lat MAZOWIECKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO NA BIELANACH

21

Szanowny Panie Dyrektorze,

w tym roku przypada pięciolecie Sceny Mazowieckiego Teatru Muzycznego na Bielanach. Proszę przybliżyć historię powstania MTM.

 

MTM_izban_logo_bezowe napisy_754x668Mazowiecki Teatr Muzyczny jest instytucją kultury podległą pod Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nasza główna siedziba oraz scena mieści się w Mateczniku Mazowsze, który jest nowoczesnym obiektem na miarę XXI wieku.

 Pomysł Teatru zrodził się z moich osobistych doświadczeń na scenach zarówno polskich jak i zagranicznych. Dostrzegłem wtedy lukę jaką uważałem, iż należy zapełnić – mianowicie teatr operetkowy.

 Operetka, wbrew pozorom, jest bardzo trudnym w wykonaniu i realizacji widowiskiem. Zobrazować to może choćby skala zatrudnienia, która pokazuje, iż do wystawienia dobrej sztuki operetkowej potrzebny jest zespół około 100 osób. To naprawdę duże wyzwanie logistyczne jak i wysiłek artystów.

W Polsce w pewnym momencie zabrakło takiej oferty kulturalnej. Złożyłem wówczas propozycję Panu Marszałkowi Adamowi Struzikowi, który przystał na pomysł i obecnie mamy kolejny już sezon za sobą.

 

Skąd pomysł aby MTM miał swoją scenę na Bielanach?

Przez jakiś czas mieściliśmy się w różnych lokalizacjach. Mieliśmy już wcześniej duże powierzchnie, które pozwalały nam na próby i organizację zaplecza logistycznego właśnie na Bielanach. Przez jakiś czas gościliśmy na deskach Teatru Polskiego.

Podczas budowy, a właściwie pod jej koniec, nowego Ratusza Dzielnicy Bielany na ul. Żeromskiego porozumiałem się z ówczesnym Burmistrzem Zbigniewem Dubielem i wspólnie postanowiliśmy, że sala jaka jest w projekcie będzie salą Teatru.

 Pomimo kilku mankamentów architektonicznych, jest nam naprawdę dobrze w tej lokalizacji. Nie bez znaczenia jest dobra współpraca z władzami Dzielnicy.

Z ciekawostek można wymienić choćby, iż kurtyna, na scenie, którą mogą oglądać widzowie jest rodem z Wiednia – od jednego z najbardziej prestiżowych producentów.

To co jest jednak najważniejsze w scenie na Bielanach, to fakt iż właśnie tutaj nie ma teatrów czy kin. Scena MTM-u wypełnia tą lukę. Ważna jest tu kwestia edukacyjna i repertuaru adresowanego do najmłodszego widza, o czym powiem za chwilę.

 

W Warszawie jest dużo instytucji kultury. Wiele jest też prywatnych teatrów. Czy charakterystycznym wyróżnia się MTM?

Jak wspomniałem Bielany nie miały teatru czy kina. Nasz Teatr oferuje również ciekawy repertuar. Począwszy od przedstawień dla Dzieci po monodramy.

Ważne jest, że nasze spektakle okraszone są naprawdę dużymi nazwiskami. Dzięki specyfice naszej organizacji, czyli doboru artystów do poszczególnych wydarzeń, mamy możliwość pracy z największymi aktorami sceny polskiej.

 Przede wszystkim stawiamy na jakość naszych wydarzeń. Na deskach naszych obiektów trudno spotkać tzw. celebrytów czyli osób znanych z samego faktu, że są znane. Dla nas ważna jest osobowość i wysoka jakość.

Drugą, nie mniej ważna kwestią jest fakt, iż MTM spełnia misję Teatru Publicznego.

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. To jest obszar, który tworzymy, realizujemy i będziemy realizować.

 

Jaka jest przyszłość MTM? Jakie cele stawia sobie Pan, będąc Dyrektorem MTM, na najbliższe lata?

Obecnie jesteśmy na etapie podsumowania 10-cio lecia Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Dorobek jest naprawdę duży i warto się tym cieszyć. Nasza ścisła współpraca z Zespołem Mazowsze również jest niebagatelna.

Warto zauważyć, iż jesteśmy pomysłodawcą jedynej tego typu nagrody w Polsce jaką jest Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury. Z całą pewnością będziemy rozwijać tę działalność i propagować.

 Wspomniałem wcześniej o edukacji. Jest to kierunek, który wymaga stałej pracy i ciągłego rozwoju zatem możecie się Państwo spodziewać, że to będzie dla nas obszar rozwojowy.

Jest w zanadrzu również kilka nowych pomysłów. Tak zwany rynek kultury jest bardzo dynamiczny. MTM z cała pewnością zaprezentuje, już niebawem swoim widzą kolejne propozycje. Myślę, że spotkają się z dużym zainteresowaniem.

Zdradzę, iż jednym z pomysłów jest organizacja przedstawień, które będą łączyć zarówno edukację kulturalną z inną formą edukacji. Trochę brzmi to tajemniczo ale na pewno będzie interesująco. Nie mogę wyjawić wszystkich szczegółów na obecnym etapie ale będzie to ewidentnie nowość w Polsce.


Jestem Tatą 3-letniej dziewczynki. Często bywam w bielańskim MTM na spektaklach dla dzieci. Dzieci bardzo lubią takie przedstawienia a i rodziców stać na bilety w okolicach 10 zł. Czy MTM zamierza wystawiać więcej spektakli dla Dzieci?

Tak! Spektakle te cieszą się niesamowitym powodzeniem.

Cieszę się, że sala jaką dysponujemy jest właściwie w każdym terminie obłożona w całości. To naprawdę fascynujące jaką relację potrafią nawiązać aktorzy, artyści z Dziećmi. Wielokrotnie obserwowałem spektakle dla Dzieci i utwierdza mnie to w przekonaniu, że edukacja jest właśnie tym na co powinniśmy stawiać.

 

Do zobaczenia zatem na kolejnym przedstawieniu

 

Dziękuję za rozmowę

Piotr Żołądkowski

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź