Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

52

Logo Muzeum MiT_754x197Początek kolekcji w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach to lata 70-te . Wtedy też auta zabytkowe były w ,,niełasce”, były porzucone przez właścicieli, rozbijane przez dzieci, przy czym akcja posesja ( 2 osoby z urzędu   + milicjant) nakładali mandaty  na właścicieli aut pozostawianych na ulicach, dlatego też ludzie pozbywali się ciężaru. Nam było szkoda tych eksponatów, była to chęć ratowania ich przed zniszczeniem i złomowaniem, po to żeby zatrzymać przemijającą historię motoryzacji. W latach 80-tych po zebraniu znacznej ilości aut, z byłym narzeczonym (obecnie mężem) szukaliśmy miejsca, gdzie można podpatrzeć jak odrestaurować auta, problem  był też z literaturą specjalistyczną.  W tym czasie w Muzeum Techniki w Warszawie stało tylko kilka aut  nie na chodzie ,, jako wydmuszki” .Wtedy też wpadliśmy na pomysł, stworzenia Muzeum mobilnego.

Muzeum 3_754x566 Chcieliśmy stworzyć placówkę różniącą się od Muzeów zachodnich.Założeniem naszym było, aby auta przywrócić do ich świetności, żeby były jeżdżące, żeby pokazać ich ,,duszę”i udało się. W naszym Muzeum ponad 95% aut jest sprawnych. Pierwszym odrestaurowanym autem było Aero ( piękne czerowne cygaro ). Wypożyczyliśmy je do filmu ,,Sekret Enigmy”, pozwoliło to nam na zakup działki w Otrębusach w szczerym polu, plac przeznaczylismy na muzem. Od 1995r. Muzeum dostępne jest dla ogólnej publiczności. Od 2001r. Wpisane do rejestru Muzeów Państwowych. Obecnie eksponaty są już przeselekcjonowane, znajdują się tu auta należące do znanych osób kultury i polityki jak: przedwojenny Mercedes 170V należący do Lady Halama, powojenny Austin Bieruta, czy z lat 80-tych Jaguar Bogusława Lindy i Jaguar Grażyny Szapołowskiej, oraz takie rarytasy jak Zis Cabriolet, których wyprodukowano 7 szt. na zlecenie Stalina.

Muzeum 2_754x354W  Muzeum każdy znajdzie coś dla siebie ciekawego, ponieważ oprócz aut biorących udział w wielu filmach, czołgów z ,,Czterej Pancernii i pies”, rowerów, motorów, rekwizytów: budki telefoniczne, stacje paliw, radii, wózków dziecinnych, telewizorów, maszyny do pisania  i szycia, można również napić się dobrej kawy i zjeść deser a nawet obiad.  Propagujemy historię motoryzacji , robimy wystawy, rajdy, również poza terenem muzeum. Muzeum znajduje się na trasie 719, jest to przedłużenie Al. Jerozolimskich  za Pruszkowem przed Podkową Leśną, po lewej stronie widoczne są piętrowe autobusy londyńskie, polskie Jelcze Ogórki i ciężarowy Daimler na masywach z początku wieku, który grał w filmie ,, Przedwiośnie ” Polańskiego. Organizujemy przejażdżki autokarami piętrowymi, pojazdami zabytkowymi, a małe dzieci mogą skorzystać z przejażdżki małymi samochodzikami na terenie Muzeum.

Piotr Żołądkowski

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź