„(…) Pierwszy piknik odbył się na Bielanach w roku 1673 (..)”

„(…) Pierwszy piknik odbył się na Bielanach w roku 1673 (..)”

47

Marcin_Królak_DMRozmowa z Marcinem Królakiem Menedżerem ds. organizacyjno – kulturalnych Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce”

 Jest Pan Menedżerem Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce” na Dewajtis 3.  Rok 2015 powoli się kończy. Proszę podsumować ten rok Państwa działalności.

Mija kolejny rok naszej działalności kulturalnej. We wrześniu minął dziewiąty rok i wkroczyliśmy w dziesiąty już rok. Organizujemy niemalże od początku wydarzenia plenerowe dla rodzin z dziećmi. Odpust na Zesłanie Ducha Świętego (tzw. Zielone Świątki) to święto kościelne obchodzone na terenie Lasu Bielańskiego od ponad trzech wieków od 1673roku (polecam „Kościół Bielański”, wyd. Rosikon press), Dobre Miejsce kultywując tradycję również je współorganizuje. Kolejne wydarzenia o krótszej zdecydowanie tradycji, bo kilku letniej, ale na pewno już kultowe, to nasze pomysły. „Piknik z Tatą” z okazji Dnia Ojca czy „Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego” z okazji wspomnienia św. Franciszka z Asyżu. Powyższe wydarzenia realizujemy w ścisłej kooperacji z parafią bł. E. Detkensa, której proboszczem jest charyzmatyczny ks. Wojciech Drozdowicz, te działania są wspierane również przez Dzielnicę Bielany.

 

W tym roku „Piknik z Tatą” i „Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego” przyciągnął po raz kolejny kilka tysięcy osób. Prezentujemy również wystawy w naszej Galerii Krużganek mieszczącej się w wirydarzu Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego. Społeczeństwo Bielan, ale także goście z Polski i zagranicy mogli podziwiać wystawy artystyczne ikon, malarstwa oraz fotograficzne autorskie o tematyce religijnej i patriotycznej czy edukacyjne głównie z oddziałów IPN z Warszawy i Białegostoku.

Odbyły się bale kostiumowe dla dzieci, karnawałowy na początku roku przed Wielkim Postem oraz w październiku z okazji Wszystkich Świętych będący przeciw wagą do złego i niebezpiecznego po względem psychiki i duchowości Halloween. Zawodowe teatry z Polski wystawiły kilkanaście spektakli teatralnych dla dzieci, na których bawiło się ponad 4000 osób.

Organizując nasze wydarzenia, staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom społeczeństwa bielańskiego, ale także warszawskiego, a nawet całej Polski. Od 9. lat na scenie Dobrego Miejsca organizowany jest Przegląd Chrześcijańskie Granie. Jest to konkurs dla każdego zespołu, który wykonuje repertuar promujący wartości chrześcijańskie i rodzinne. Od 5. lat we współpracy z portalem Chrześcijańskie Granie organizowany jest konkurs muzyczny Debiuty. Laureatami tego wydarzenia byli: Love Story, Anielsi, StronaB, Kanaan, Mocni w Wierze i tegoroczny Soudarion. Organizujemy również Festiwal Chrześcijańskie Granie. W tym roku odbył się po raz piąty. Prezydent RP Andrzej Duda ufundował statuetkę Premiery Roku 2015. Te muzyczne wydarzenia skupiają jednorazowo nawet ponad tysiąc fanów z Polski.

Są to trzy największe wydarzenia muzyki chrześcijańskiej w stolicy o zasięgu ogólnopolskim.

Mówiąc o Dobrym Miejscu nie sposób pominąć cykli filmowych oraz pokazów specjalnych i premierowych realizowanych w profesjonalnej już sali kinowej, Auli bł.ks.J.Popiełuszki. Dobre Kino i Forum Filmów Nie-Zwyczajnych to pokazy filmowe poprzedzone wstępem i dyskusją po seansie prowadzoną przez filmoznawców i publicystów m.in. przez ks dr Marka Kotyńskiego (PWTW)

W Dobrym Miejscu, można również posłuchać muzyki na okazjonalnych koncertach, nierzadko jedynych w danym roku w Warszawie jak np. 2Tm2,3, Antonina Krzysztoń czy w Polsce – np. Paddy Kelly. W tym roku gościliśmy m.in. El Camino, Mazowsze i Lombard.

 

Z którego wydarzenia jest Pan najbardziej zadowolony i dlaczego?

 

Wspomniany „Piknik z Tatą” i „Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego”. Te wydarzenia plenerowe skierowane głównie do rodzin z dziećmi pozwoliły każdemu niezależnie od zasobności portfela, bawić się i uczyć przyrody rodzinnie na łonie natury zupełnie bezpłatnie uczestnicząc w całej liście różnorodnych atrakcji, co jest też ukłonem w stronę rodzin niezamożnych i wielodzietnych. Pikniki w Dobrym Miejscu z elementami edukacji ekologicznej scalają rodzinę, kultywując jej tradycyjne wartości, integrują społeczeństwo i stały się wielopokoleniowe, najmłodsi mieli po parę miesięcy mieszkając jeszcze w brzuszkach mam, a najstarsi prawie 90 lat jak nasza laureatka konkursu na „Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego”, która z akompaniamentem 30 osobowej orkiestry dętej zaśpiewała na plenerowej scenie „Karuzela na Bielanach” Starskiego i Krzemińskiego. Utwór, który udało mi się wprowadzić do wspomnianych imprez w tym roku. Nastąpiła pełna reaktywacja utworu z 1955 roku, który wybrzmiał, dzięki Marii Koterbskiej w filmie „Irena do domu”. „…KARUZELA,KARUZELA NA BIELANACH CO NIEDZIELA. ŚMIECHU BECZKA I WESELA,…” zaśpiewało w pewnym momencie na placu kościoła Pokamedulskiego kilkaset osób.

 

„Dewajtis” cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko wśród mieszkańców Bielan ale i całej Warszawy. Jak tłumaczy Pan fenomen tego miejsca? – Dobrego Miejsca

 

Sama lokalizacja to już unikat na skalę Polski. Las w takiej ogromnej aglomeracji jak Warszawa, to niebywała sytuacja. Cofnijmy się w czasie o kilka tysięcy lat.. Warszawy w tym miejscu nie było tylko Puszcza Mazowiecka. Kilkaset lat temu powstało miasto, ale tu nadal była puszcza, w roku 1643 pojawiają się na terenie m.in. dzisiejszego Dobrego Miejsca zakonnicy – Kameduli z dewizą Ora et labora (Módl się i pracuj) Od 1669 roku powstaje kościół, który dziś nazywamy nie formalnie Pokamedulskim pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Dewajtis 3. Tak powstały Bielany, kameduli mieli białe habity i biały klasztor i mówiąc żartobliwie w oczach się bieliło., jako że kompleks kamedulski był położony w pobliżu, ale na uboczu poza Warszawą (zgodnie z regułą Kamedułów), to z miasta ściągali do lasu do kościoła i terenów przyległych jego uczestnicy nierzadko z królem na czele.

 

Dziś w Lesie Bielańskim swoją siedzibę i miejsce ma kilkadziesiąt instytucji z Dobrym Miejscem, parafią pw. Bł.E.Detkensa i UKSW na czele. Mamy przy obecnej ul. Dewajtis oprócz wielowiekowej tradycji kształtowania ducha i kultury, kilkudziesięcioletnią tradycję edukacji Seminarium/ATK/UKSW/Zespół Szkół Katolickich oraz kilku letnią tradycję nowych wydarzeń kulturalnych, nierzadko niszowych z takich dziedzin jak film, teatr, muzyka, malarstwo, rzeźbiarstwo i wielu innych wprowadzonych przez Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, którego dyrektorem jest ks kanonik Bogusław Jankowski, ale również od 1999 roku dzięki ks proboszczowi Wojciechowi Drozdowiczowi nowo powstałej parafii pw. Bł. E.Detkensa jak np. Jazz w Podziemiach Kamedulskich, wystawy czy happeningi. Dobre Miejsce swoją misje wypełnia organizując i promując wydarzenia artystyczne i edukacyjne, które w sposób pośredni lub bezpośredni odnoszą się do wartości chrześcijańskich oraz powszechnie uznanych wartości moralnych i nie stoją w sprzeczności z Katolicką Nauką Społeczną. Tworzymy na naszych wydarzeniach atmosferę pro rodzinną, doceniając i nobilitując model rodziny tradycyjnej opartej na wspominanych wartościach chrześcijańskich.

 

Zbliża się okres bożonarodzeniowy. Jakie wydarzenia planujecie Państwo

właśnie w tym okresie oraz czasie noworocznym?

 

Od 5 grudnia do 31 stycznia – zapraszamy do Galerii Krużganek codziennie bez wyjątków w godz. 8-20 na wystawę malarstwa p.t. „ŚLAD” autorstwa Joanny Mikszy z Gliwic. Wstęp wolny. Możliwość zakupienia poszczególnych prac z wystawy. Wej.A

 

3 stycznia g. 15:30 na Nowy Rok film rodzinny „Święty Charbel” Premiera kinowa. Bilety 10zł. Film od 11 r.ż. Polski lektor

 

10 stycznia g.18:00 Prapremiera filmu „Pielgrzym”. Goście specjalni : bohater filmu Roman Ziemba i reżyser filmu Paweł Jóźwiak-Rodan. Film od 15 r.ż. Bilet 18zł

 

  1. Czym zaskoczy Mieszkańców Dobre Miejsce w kolejnym, 2016 roku?

 

Upublicznimy filmowy spot społecznościowy „Oglądaj legalnie” do którego zakończyliśmy zdjęcia i trwa właśnie montaż. Zobaczymy w nim polskie gwiazdy oraz fragmenty największych wartościowych produkcji filmowych ostatnich lat.

 

Z okazji św. Walentego patrona zakochanych zaprosimy na koncert Antoniny Krzysztoń z zespołem, która zaprezentuje okazjonalny repertuar utworów miłosnych.

 

Premiera spektaklu dla dzieci „Każdy może świętym zostać” Teatru Jumaja z Warszawy.

Koncert uwielbieniowy w plenerze zespołu EPA.

Feta po wakacjach z okazji 10-lecia Katolickiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, dzień otwarty.

 

Zapraszamy po więcej informacji i być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi na naszą stronę internetową:

www.dobremiejsce.org i nasz profil FB

www.facebook.com/dobremiejsce.org

 

Dziękuję za rozmowę

Michał Żołądkowski

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź