Sanniki – dobry pomysł na weekend za Warszawą

Sanniki – dobry pomysł na weekend za Warszawą

19_754x566Rozmowa z Gabrielem Wieczorkiem Wójtem Gminy Sanniki

 

Jest Pan Wójtem Gminy Sanniki. Proszę przybliżyć Czytelnikom położenie Gminy i możliwość dojazdu z Warszawy.

Witam serdecznie. Jest mi bardzo miło móc opowiedzieć o Sannikach i zaprosić Państwa do odwiedzenia Naszej Gminy. Sanniki to miejscowość położona w zachodniej części Mazowsza na historycznej ziemi gostynińskiej. Odległość od Warszawy wynosi około 80 km. Przez Gminę przebiega droga wojewódzka nr 577, łącząca Sochaczew z Łąckiem.

 

Herb_jpg_754x870Co warto zobaczyć w Sannikach i okolicach? Pytam o walory krajoznawcze, turystyczno-przyrodnicze.

Z pewnością zapraszam do odwiedzenia Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Obiekt jest już po rewitalizacji, na którą pozyskaliśmy środki finansowe z Unii Europejskiej w kwocie około 17 mln zł. Całkowity koszt tego ogromnego przedsięwzięcia wyniósł około 20 mln zł. Jest to miejsce historyczne, pamiętające pobyt wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina latem 1828 r. w sannickim pałacu. Fryderyk Chopin tworzył w Sannikach swoje dzieła. Tu przerobił m.in. Rodno C-dur na dwa fortepiany. Od lutego do października w Pałacu w Sannikach odbywają się koncerty chopinowskie, na które również serdecznie zapraszam. Spotkania muzyczno-poetyckie mają miejsce w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Wyjątkowo w miesiącu lutym i październiku koncerty odbywają się w niedziele najbliższe dacie urodzin i śmierci kompozytora. Cieszą się one ogromną popularnością i uznaniem wśród miłośników twórczości kompozytora. Sanniki to również miejscowość leżąca na Szlaku Książąt Mazowieckich. W noc sylwestrową 1461/62 w jednej z komnat dworu w Sannikach zmarł liczący niespełna 16 lat Książę płocki, rawski i gostyniński – Siemowit VI. Według ówczesnych Książę został otruty. Kilka miesięcy później w podobnych okolicznościach zmarł jego młodszy brat – Książę Władysław II. Tym samym przestała istnieć płocka linia Książąt Mazowieckich, co zapoczątkowało inkorporację Księstwa Mazowieckiego do Polski. Od tych wydarzeń datowany jest rozpad Księstwa Mazowieckiego oraz powstawania Państwa Polskiego w ówczesnym kształcie. Na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach niegdyś wznosił się dwór książęcy. Jego fundamenty zostały odkopane podczas prac prowadzonych na terenie przypałacowego parku. Jest to niezwykłe odkrycie archeologiczne, gdyż są to jedyne na Mazowszu i w całej Polsce pozostałości dworu Książąt Mazowieckich. Nie ukrywam, iż chciałbym, aby w przyszłości dwór został odbudowany i stanowił wspaniałą atrakcję turystyczną. Pragnę również nadmienić, iż w maju 1930 r. gościł w Sannikach w ramach podróży po Mazowszu Prezydent Ignacy Mościcki. Do Sannik zapraszam również na coroczną imprezę regionalną, jaką jest „Niedziela Sannicka”. W tym roku zostanie ona połączona z III Festynem rycerskim „Na dworze księcia Siemowita”. W tym dniu będziemy mogli przenieść się do czasów średniowiecza – w świat mężnych rycerzy i pięknych dam dworu oraz zręcznych rzemieślników. Impreza będzie również okazją do zapoznania się z kulturą ludową Regionu Sannickiego. Podczas „Niedzieli Sannickiej” wystąpi m.in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”. W bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Pałacowo-Parkowego znajduje się zabytkowy kościół p.w. Św. Trójcy. Zachęcam również do odwiedzenia zabytkowego kościoła p.w. Św. Marcina w Osmolinie w odległości 4 km od Sannik.

 

18_754x501Na terenie Gminy jest wspaniały obiekt Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Obiekt jest imponujący. Co możecie Państwo zaoferować gościom? Z jakiej oferty kulturalnej mogą skorzystać?

Jak już wspomniałem w Sannikach znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina, w którym swą siedzibę ma instytucja kultury Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Pałac w Sannikach otacza dziesięciohektarowy park. Goście mają do dyspozycji m.in. altanę grillową, która znajduje się w okolicy stawów w północno-zachodniej części rekreacyjnej kompleksu oraz kompleks sportowy, składający się z dwóch kortów do badmintona, kortu tenisowego oraz boiska do siatkówki. Jest również plac zabaw dla najmłodszych. W skrzydle północnym Pałacu mieści się część hotelowa z dziesięcioma miejscami noclegowymi, obecnie pełniąca funkcje konferencyjno-szkoleniową. W Pałacu w Sannikach mieści się także biblioteka im. Mateusza Glińskiego. W zbiorach biblioteki znajduje się bogata kolekcja pozycji muzykologicznych ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych Fryderykowi Chopinowi, które przekazała wdowa po Mateuszu Glińskim. Są one cennym źródłem informacji dla badaczy twórczości Fryderyka Chopina, artystów oraz osób zainteresowanych tematyką chopinowską. Goście Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach mają również do dyspozycji audioprzewodniki umożliwiające indywidualne zwiedzanie Pałacu i parku.

 

Nieopodal jest pojezierze gostynińskie. Posiada bazę turystyczną?

Pojezierze gostynińskie to przede wszystkim możliwość wypoczynku na łonie natury. Wyznaczone są szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, konne, a także turystyka żeglarska i kajakowa. Na terenie pojezierza gostynińskiego funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne, które również mają wiele do zaoferowania swoim gościom. Jezioro Białe jest jednym z największych jezior w Polsce.

 

Jest Pan Wójtem już trzecią kadencję. Co do tej pory udało się zrealizować, a jakie są przed Panem plany?

Od samego początku, gdy objąłem urząd Wójta Gminy Sanniki, zależało mi bardzo, aby uratować bezcenny zabytek na terenie Naszej Gminy, czyli Pałac i park w Sannikach. Dzięki wysiłkom i licznym staraniom oraz przychylności Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika i Rady Gminy Sanniki, dziś możemy cieszyć się wspaniałym obiektem. Chciałbym także, aby centrum Sannik zostało uporządkowane i zagospodarowane, a w przyszłości powstał rynek. Sanniki spełniają wszelkie przesłanki do tego, aby stać się prężnie rozwijającym miasteczkiem. Dlatego też nie ukrywam, iż w przyszłości być może wystąpimy o nadanie praw miejskich Sannikom, po wcześniejszej konsultacji z mieszkańcami. Są to jednak plany na przyszłość, które mam nadzieję uda się zrealizować. Bardzo ważna jest również promocja Sannik poprzez wszelkie atuty kulturowe i historyczne miejscowości. Mam tu na myśli odrębność kulturową Regionu Sannickiego, a także historię miejscowości, w której zapisał się pobyt Fryderyka Chopina w Sannikach i związek z Książętami Mazowieckimi. Myślę, że to dobry kierunek rozwoju i zainteresowania turystów Gminą Sanniki. Tak więc serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do odwiedzenia i życzę miłego pobytu.

Dziękuję za rozmowę

Piotr Żołądkowski

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź