Wywiad z Ewą Błaszczyk”Pozwól mi spróbować jeszcze raz”

Wywiad z Ewą Błaszczyk”Pozwól mi spróbować jeszcze raz”

46

foto Ewa Baszczyk_754x1072Pani Ewo, jest Pani cenioną i uznaną aktorką. Jak rozpoczęła się Paniprzygoda z aktorstwem?

Jako młoda dziewczyna byłam nieśmiała. Interesowałam się też psychologią. Podjęłam próbę przełamania tej swojej nieśmiałości Obserwowałam aktorów w spektaklach dyplomowych warszawskiej PWST. Postanowiłam spróbować swoich sił na tej uczelni. Studia ukończyłam z wyróżnieniem w roku 1978. Ale już rok wcześniej zadebiutowałam na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie.

W Pani dorobku jest wiele ról, wyróżnień, nagród, odznaczeń. Która zról jest Pani najbliższa i dlaczego?

Mam nadzieję, że jest przede mną. :)

Oprócz aktorstwa, od 2002 r. jest Pani zaangażowana społecznie wFundację „Akogo?”. Dzięki Pani, z sukcesami, funkcjonuje Klinika BUDZIK.Wiele mówi się o Klinice w kontekście Dzieci, które uzyskują w niejskuteczną pomoc. Proszę przybliżyć specyfikę pracy Kliniki.

To ogromnie ważne miejsce, gdzie leczy i rehabilituje się dzieci po najcięższych urazach mózgu. Klinika „Budzik” to pierwszy w Polsce wzorcowy ośrodek neurorehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce, który znajduje się przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. 15-tu pacjentów przebywa w Klinice bezpłatnie, z dziećmi mieszkają ich rodzice, którzy są włączani w proces rehabilitacji.

logo Fundacji Ewy Baszczyk_754x1158Ilu Małych Pacjentów uzyskało pomoc w Klinice?

Od początku funkcjonowania „Budzika” – w lipcu 2013 r. – mamy już 17 wybudzeń. U większości pozostałych pacjentów zaobserwowaliśmy znaczną poprawę stanu zdrowia.

To niewątpliwy sukces. Czego brakuje Klinice by móc dalej prowadzić swoją działalność i rozwijać się?

Aby móc jak najlepiej funkcjonować i rozwijać się „Budzik” potrzebuje środków finansowych. Do końca 2015 roku mamy zapewnione środki z NFZ na podstawowe leczenie w Klinice. Potem będziemy się starali o kontynuację kontraktu. Każda złotówka jest dla nas ważna.     

Jakie są Pani i Fundacji plany na najbliższą przyszłość? 

W planach fundacji jest pozyskiwanie z wszelkich dostępnych źródeł pomocy dla dzieci w śpiączce. Staramy się wykorzystywać najnowsze osiągnięcia medycyny by móc najskuteczniej „wybudzać”. A moje plany?… W maju będzie kolejna odsłona, mojego najnowszego recitalu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz” w Teatrze Studio, na który serdecznie zapraszam.

 

Dziękuję za rozmowę

Piotr Żołądkowski

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź